TDS School Assignments
  • The following table lists all DCPS schools, the Professional Development Facilitator (PDF) at each school and the assigned District Specialist. If you have any questions about your induction requirements, please do not hesitate to ask your PDF and/or your District Specialist.

     

School PDF TDS Specialist
A. Philip Randolph Academy Burgandy Souter Garrett Ruckel
Abess Park Sharon Crosby Allison Masse
Alden Road Jennifer Sellas Darrick Seymore
Alfred DuPont Kimberly Anderson Darrick Seymore
Alimacani Sarah Malicot Allison Masse
AMI Kids of Jacksonville Faye Bell Albert Griffin
Anchor Academy Brittany Barbatelli Allison Masse
Andrew Jackson Lisa Kiernan Garrett Ruckel
Andrew Robinson Stephanie Brock Darla Shiell
Annie R. Morgan Lakeysha Joseph Allison Masse
Arlington Elementary Sara Bowles Alisha Goins
Arlington Heights Rachel Shuert Darla Shiell
Arlington Middle Micolette Perry Darrick Seymore
Atlantic Beach Jennifer Militello Allison Masse
Atlantic Coast Laurie McDonald Rebecca Boehm
Baldwin Middle/High Amy Pellicer Karen Rosemond
Bartram Springs Jennifer Rogers Alisha Goins
Bayview Veronica Mathews Alisha Goins
Beauclerc Grace Donovan Alisha Goins
Biltmore Cynthia Lyles Allison Masse
Biscayne Charter HS Catina Thomason Garrett Ruckel
Biscayne ES Terrica Bishop Rachel Kennedy
Bridge to Success HS D Lynn Owen Garrett Ruckel
Bridge to Success MS Chassidi Jenkins Garrett Ruckel
BridgePrep Academy Duval Katherine Sands Allison Masse
Brookview Heather Garner Allison Masse
Cedar Hills Andrea Phillips Alisha Goins
Central Riverside Lisa Bond Rachel Kennedy
Chaffee Trail Allison Blount Rachel Kennedy
Charger Academy Stephanie Leca Karen Rosemond
Chets Creek Kathryn Symons Allison Masse
Chimney Lakes Tonya Ahnemiller Alisha Goins
Cornerstone Classical Dawn Oehmann Albert Griffin
Crown Point Amanda Repper Alisha Goins
Crystal Springs Tara Lowczys Rachel Kennedy
Darnell-Cookman Middle/High Scott Sowell Albert Griffin
Dinsmore Carly Bone Rachel Kennedy
Don Brewer Abigail Watson Darla Shiell
Douglas Anderson Craig Leavitt Karen Rosemond
Duncan Fletcher HS Joyce Chalker Rebecca Boehm
Duncan Fletcher MS Lynn McGiveron Rebecca Boehm
Duval Charter at Baymeadows Kim Valentine Albert Griffin
Duval Charter at Coastal Patricia Nickler and Rebekah Walton Allison Masse
Duval Charter at Flagler Center Joan Lobo Allison Masse
Duval Charter at Mandarin Mary Foley Allison Masse
Duval Charter at Southside Haleh Paciotti Amelia Williams
Duval Charter at Westside Lareal Haslem Marshae Best
Duval Charter High at Baymeadows Kim Valentine Albert Griffin
Duval Charter Scholars Academy Kelly Lewis Garrett Ruckel
Duval Detention Center Faye Bell Albert Griffin
Duval Virtual Instruction Academy Mary Dake Albert Griffin
Edward H. White Euconfra Corbit Mike Franzese
Englewood ES Kate Richardson Darla Shiell
Englewood HS Mary Robbie Darrick Seymore
Enterprise Learning Academy Rhoda Gardner Alisha Goins
First Coast Delicia Cruz-Smith Marshae Best
Fishweir Kaitlin Feathers Rachel Kennedy
Florida Cyber Academy at Duval County Diane Shopf Albert Griffin
Fort Caroline ES Latanya Dewberry Darla Shiell
Fort Caroline MS Carissa McCray Darrick Seymore
Frank H. Peterson Denise Boddie Mike Franzese
Garden City Katrina Bias Rachel Kennedy
Gateway Community Services Faye Bell Albert Griffin
George Washington Carver Miriam Williams Allison Masse
Global Outreach Charter Academy Elementary/Middle Nancy Guarino Amelia Williams
Global Outreach Charter Academy High Jasmine Palmer Amelia Williams
Global Outreach Charter InterCoastal Amelia Williams
Grand Park Lakita Hutchinson Garrett Ruckel
GRASP Academy Stephanie Moir Darla Shiell
Greenfield Suzannah Williams Campbell Darla Shiell
Greenland Pines Katie Aderholt Alisha Goins
Gregory Drive Angela Jordan Alisha Goins
Hendricks Avenue Jessica Duva Darla Shiell
Henry F. Kite Alice Smith Rachel Kennedy
Hidden Oaks ES Leah O'Connor Alisha Goins