• 2020-2021

    Andrew Jackson Girl’s Weightlifting Schedule

    District 3/ Class 1A Head Coach: Chris Foy/April Spell

    Date

    Day

    Site

    Opponent

    Time

     

     

     

     

     

    11/12/20

    Thursday

       FC

    FC/Ribault

    4:30 pm

    11/19/20

    Thursday

    Westside

    Englewood

    Westside

    4:30 pm

    12/3/20

    Thursday

    Paxon

    Paxon/Mandarin

    4:30 pm

    12/10/20

    Thursday

    Lee

    Lee/Raines

    4:30 pm

    12/14/20

    Monday

    Ribault

    Ribault/Raines*

    4:30 pm

    1/13/21

    Thursday

    Mandarin

    Gateway Conf. Tournament

    1:00 pm

    1/23/21

    Saturday

    AC

    Districts

    10:00am

     

  •  2020-2021

    Andrew Jackson Ladies’ Soccer Schedule

    Head Coach: Jennae Tuzzolo

    Date

    Day

    Site

    Opponent

    Time

    11-10-20

    Tuesday

    Away

    Ribault

    5:30

    11-12-20

    Thursday

    Home

    Sea Coast Chr.

    5:30

    11-16-20

    Monday

    Away

    Englewood

    5:30

    11-17-20

    Tuesday

    Home

    West Nassau

    5:30

    11-19-20

    Thursday

    Away

    Parker

    5:30

    11-23-20

    Monday

    Away

    Raines

    5:30

    11-30-20

    Monday

    Away

    Baldwin

    5:30

    12-2-20

    Wednesday

    Home

    Ed White**

    5:30

    12-8-20

    Tuesday

    Home

    UC

     5:30

    12-11-20

    Friday

    Home

    Baldwin

    5:30

    12-14-20

    Monday

    Home

    Westside

    5:30

    1-15-20

    Tuesday

    Away

    First Coast

    5:30

    12-17-20

    Thursday

    Home

    Ribault

    5:30

    1-5-21

    1-6-21

    Tuesday

    Wednesday

    Home

    Away

    First Coast

           Westside

    5:30

    5:30

    1-14-21

    Thursday

    Away

    UC

    5:30

    1-12-21

    Tuesday

    Away

    West Nassau

    5:30

    1-21-21

    Thursday

    Home

    Raines

    5:30

    1-26-21

    Tuesday

    Away

    Ed White

    5:30

                                                         **Senior Night

     

  •   2020-2021

    Andrew Jackson Men’s Soccer Schedule

    Head Coach: A. Allegretti

    Date

    Day

    Site

    Opponent

    Time

     

     

     

     

     

    11-12-20

    Thursday

    Home

    Sea Coast Chr.

    7:00

    11-16-20

    Monday

    Away

    Englewood

    7:00

    11-17-20

    Tuesday

    Home

    West Nassau

    7:00

    11-19-20

    Thursday

    Away

    Parker

    7:00

    11-23-20

    Monday

    Away

    Raines

    7:00

    11-30-20

    Monday

    Away

    Baldwin

    7:00

    12-2-20

    Wednesday

    Home

    Ed White**

    7:00

    12-8-20

    Tuesday

    Home

    UC

     7:00

    12-11-20

    Friday

    Home

    Baldwin

    7:00

    12-14-20

    Monday

    Home

    Westside

    7:00

    12-15-20

    Tuesday

    Away

    First Coast

    7:00

    12-17-20

    Thursday

    Home

    Ribault

    7:00

    1-5-21

    Tuesday

    Home

    First Coast

    7:00

    1-6-21

    Wednesday

    Away

    Westside

    7:00

    1-12-21

    Tuesday

    Away

       West Nassau

    7:00

    1-14-21

    Thursday

    Away

    UC

    7:00

    1-19-21

    Tuesday

    Away

    Baker Co.

    4:00

    1-21-21

    Thursday

    Home

    Raines

    7:00

    1-26-21

    Tuesday

    Away

    Ed White

    7:00

                **Senior Night

     

  • 2020-2021

    Andrew Jackson Boys Basketball Schedule

    District 2/Class 3A Head Coach: James Collins

    Date

    Day

    Site

    Opponent

    Time

    Nov 20

     

     

          Nov 21

    Friday

     

     

    Saturday

    Pre – Season

    Classic

     

    Pre-season

    Classic

    FPC vs Providence

    GHS vs BSHS

    AJHS vs WNHS**

    FPC vs BSHS

    WNHS vs Prov

    AJHS vs GHS**

    4:30 pm

    6:00 pm

    7:30 pm

    4:30 pm

    6:00 pm

    7:30 pm

    Nov 27th -28th

    Fri - Sat

    Home

    Jackie Simmons** Classic

    TBA

    Dec 1st

    Tuesday

    Away

    Wolfson

    5:30/7:00pm

    Dec 2nd

    Wednesday

    Home

    Raines

    5:30/7:00pm

    Dec 5th

    Saturday

    Home

    Paxon

    5:30/7:00pm

    Dec 7th

    Monday

    Home

    Westside

    5:30/7:00pm

    Dec 12th

    Saturday

    Home

    TallahasseeRickard

    5:30/7:00pm

    Dec 14th

    Monday

    Away

    Lee

    5:30/7:00pm

    Dec 21-23

    Mon-Wed

    Away

    Fleming Island **Tournament

    TBA

    Dec 29

    Dec 30

    Tuesday

    Wednesday

    NW Classic

    Raines

    Ribault**

    TBA

    6:00 pm

    Jan 8th – 9th

    Fri- Sat

    Home

    MLK

    TBA

    Jan 12th

    Tuesday

    Away

    Bishop Snyder*

    4:30/6:00pm

    Jan 14th

    Thursday

    Home

    Ribault

    5:30/7:00pm

    Jan 22nd

    Friday

    Tampa

    Wiley Keller**

    Tournament

    TBA

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

            *District game   ** Varsity Games ONLY ****Senior Night

  • 2020-2021

    Andrew Jackson Girls Basketball Schedule

    District 2/Class 3A Head Coach: Lorlesha Pitts

    Date

    Day

    Site

    Opponent

    Time

    Nov13

    Friday

    Pre - Season

    Nease**

    5:30 pm

    Nov 14

    Saturday

    Ribault

    Ribault**

    3:30 pm

    Nov 17th

    Tuesday

    Home

    West Nassau****

    5:30/7:0pm

    Nov 19th

    Thursday

    Away

    Univ Christian

    5:30/7:0pm

    Nov 24th

    Tuesday

    Home

    First Coast

    5:30/7:0pm

    Nov 28th

    Saturday

    Away

    T.P. Trny

    TBA

    Dec 1st

    Tuesday

    Home

    Middleburg

    5:30/7:0pm

    Dec 3rd

    Thursday

    Home

    *Providence

    5:30/7:0pm

    Dec 8th

    Tuesday

    Away

    Raines

    5:30/7:0pm

    Dec 11th

    Friday

    Home

    *Episcopal

    5:30/7:0pm

    Dec 15th

    Tuesday

    Home

    Terry Parker

    5:30/7:0pm

    Dec 17th

    Thursday

    Home

    San Jose Prep**

    6:00pm

    Dec 21-23

    Mon-Wed

    Away

    Trny TBA

    TBA

    Dec 28 -30

     

    Mon-Wed

     

    Away

    Farther Lopez Trny

    TBA

    Jan 5th

    Tuesday

    Home

    Oakleaf

    5:30/7:0pm

    Jan 6th

    Wednesday

    Away

    Atlantic Coast

    5:30/7:0pm

    Jan 8th

    Friday

    Home

    UC

    5:30/7:0pm

    Jan 13th-16th

     

    Wed-Sat

     

    TBA

    Gateway Conference

    TBA

    Jan 22nd

    Friday

    Home

    Sandalwood

    5:30/7:0pm

    Jan 27th

    Wednesday

    Away

    Oakleaf

    5:30/7:0pm

    Jan 28th

    Thursday

    Away

    Paxon

    5:30/7:0pm

    Feb 2nd

    Tues

    TBA

    *District Qtr

    TBA

    Feb 3rd

    Wednesday

    TBA

    *District Semi

    TBA

    Feb 5th

    Friday

    TBA

    *District Final

    TBA

    Feb 11th

    Thursday

    TBA

    Regional Qtr

    TBA

    Feb 16th

    Tuesday

    TBA

    Regional Semi

    TBA

    Feb 19th

    Friday

    TBA

    Regional Final

    TBA

    Feb 24

    Wednesday

    TBA

    State Championship

    TBA

            *District game   ** Varsity Games ONLY ****Senior Night