Schools Participating in Title I, Part A for the 2023-2024 school year (preliminary list alphabetically)
-
Elementary Schools
263 Abess Park (PK)
262 Andrew Robinson (PK)
021 Annie R. Morgan
046 Arlington
240 Arlington Heights (PK)
084 Bayview
230 Beauclerc
078 Biltmore (PK)
269 Biscayne (PK)
206 Brookview
166 Carter G. Woodson (PK)
097 Cedar Hills
018 Central Riverside
142 Chaffee Trail
232 Chimney Lakes
245 Crown Point
226 Crystal Springs (PK)
045 Dinsmore (PK)
217 Don Brewer
087 Englewood
255 Enterprise Learning Academy (PK)
235 Ft. Caroline (PK)
059 Garden City
158 George W. Carver (PK)
222 Greenfield
243 Gregory Drive
234 Hidden Oaks
099 Highlands (PK)
064 Hogan-Spring Glen (PK)
209 Holiday Hill (PK)
214 Hyde Grove (PK)
077 Hyde Park
229 Jacksonville Heights
203 Kings Trail (PK)
085 Lake Lucina (PK)
233 Lone Star
106 Long Branch
082 Love Grove
236 Mamie Agnes Jones (PK)
228 Merrill Road (PK)
221 Normandy Village (PK)
070 North Shore (PK)
124 Northwestern Legends
270 Oceanway (PK)
016 Ortega
208 Parkwood Heights
205 Pickett (PK)
250 Pine Estates (PK)
093 Pinedale (PK)
162 R. V. Daniels
079 Ramona Blvd.
202 Reynolds Lane (PK)
058 RL Brown Gifted &Talented Magnet
163 Rufus E. Payne (PK)
019 Ruth N. Upson (PK)
095 Rutledge H. Pearson (PK)
169 S. A. Hull (PK)
149 S. P. Livingston (PK)
116 Sadie T. Tillis
091 Sallye B. Mathis (PK)
083 San Jose (PK)
218 San Mateo
076 Southside Estates (PK)
072 Spring Park (PK)
128 Susie Tolbert (3-6)
048 Thomas Jefferson
098 Timucuan (PK)
251 Twin Lakes Academy Elementary (PK)
160 Waterleaf (PK)
012 West Riverside
051 Whitehouse (PK)
094 Windy Hill (PK)
089 Woodland Acres (PK)
-
Middle Schools
066 Alfred I. Dupont
213 Arlington Middle
216 Charger Academy
238 Fort Caroline Middle
244 Highlands Middle
212 Jean Ribault Middle
154 John E. Ford K-8
219 Joseph Stillwell
279 Kernan Middle
069 Lake Shore
256 Landmark
146 Matthew Gilbert
062 Oceanway Middle
211 Southside
025 Springfield
207 Westside Middle
274 Westview K-8 (PK)
156 YMLA/YWLA
-
High Schools
285 A. Philip Randolph Academies
035 Andrew Jackson
333 Atlantic Coast
038 Baldwin-Middle High
145 Darnell Cookman
248 Edward White
090 Englewood
265 First Coast
280 Frank H. Peterson Academies
096 Jean Ribault High
317 Mandarin High
033 Riverside
237 Sandalwood
086 Terry Parker
241 Westside High
165 William Raines
-
Alternative or Special Education
252 Alden Road Exceptional Student Center
185 AMIKids of Jacksonville
049 Duval Regional Juvenile Detention Center
014 Grand Park Career Center (6-12)
027 GRASP Academy
006 M.V. Rutherford (4-8)
164 Mount Herman (PK-12)
028 Oak Hill
081 PACE
170 Palm Avenue (6-12)
029 The BRIDGE at West Jacksonville (4-12)
-
Charter Schools
587 Becoming Collegiate Academy (K-4)
542 Biscayne High School (9-12)
561 Bridge Prep (K-7)
123 Duval Charter Scholars Academy (K-8)
541 Duval Charter School at Westside (K-8)
053 Duval MYcroSchool
573 Global Charter Academy High School
122 Global Outreach Academy (K-8)
598 KIPP Impact Academy (K-8)
590 KIPP Jacksonville (K-12)
127 KIPP Voice (K-8)
047 Lone Star High (9-12)
137 Seacoast Charter Academy
125 Somerset Academy - Elementary (K-5)
126 Somerset Academy - Middle (6-8)
102 SOS Academy Middle (6-8)
121 Tiger Academy (K-5)
113 Wayman Academy (K-5)