• Teacher tutoring schedule for 2016-2017, sorted by teacher.


    Course Day Time Room 
    Angney Ryan World History AP Thursday 3:00-4:00 808
    Angney Ryan World History AP Thursday 3:00-4:00  808
    Arteaga Nicolle Chemistry AP Monday 3:00-4:00, A lunch 147
    Arteaga Nicolle Enviro Science AP Monday 3:00-4:00, A lunch 147
    Arteaga Nicolle Chemistry H Monday 3:00-4:00, A lunch 147
    Bagby Til English II H Monday 3:00-3:45 205
    Bagby Til Great Books Monday 3:00-3:45 205
    Balcar Wayne Computer Science AP M-F 7:30-8:05 221
    Balcar Wayne Computer Science IB M-F 7:30-8:05 221
    Balcar Wayne Procedural Program M-F 7:30-8:05 221
    Balcar Wayne Found of Program M-F 7:30-8:05 221
    Bunton Frank US History AP M-F 7:30 AM, B lunch, 3:00 (except Friday) 105
    Bureau Elizabeth Biology I Honors Tuesday;Thursday 3:00 - 4:00 235
    Bureau Elizabeth Anatomy/Phys Honors Tuesday;Thursday 3:00 - 4:00 235
    Burke Laureen Spanish I H Monday 3:00-5:00 (by appt) 505
    Burke Laureen Spanish Pre-IB 1 Monday 3:00-5:00 (by appt) 505
    Burke Laureen Spanish Pre-IB 2 Monday 3:00-5:00 (by appt) 505
    Cifredo Janette Geometry H M-Th 7:45 - 8:05 234
    Cifredo Janette Algebra 2 H M-Th 7:45 - 8:05 234
    Cox Brandon Film 1 M,Tues,Thur By appt 701
    Cox Brandon Film Studies IB M,Tues,Thur By appt 701
    Crespo-Lowery Norma Spanish 5 IB Tuesday;Thursday 3:00-4:00 506
    Crespo-Lowery Norma Spanish Lit AP Tuesday;Thursday 3:00-4:00 506
    Crider Chris PE M-F by appt Gym
    Davis Darlene Intro to Info Tech Tuesday;Wed Tues 3:30-6:00  (by appt), Wed 7:30-8:00 welcome desk, 219
    Davis Darlene SLS/PSFR Tuesday;Wed Tues 3:30-6:00  (by appt), Wed 7:30-8:00 welcome desk, 219
    Doherty Martin AP Calc AB/BC M-F By appt Portable 807
    Doherty Martin AP Statistics M-F By appt Portable 807
    Donoher Maura AP Lit. Tuesday;Thursday 7:45-8:00 by appt 203
    Donoher Maura English II H Tuesday;Thursday 7:45-8:00 by appt 203
    Ellis Blaine Biology 1 H M-F 7:00-8:00 by appt Sunshine Hallway
    Ennis Tangela Algebra 2 Honors
    A day-afternoon (except Thur & early release)
    B day-morning 
    Fri-by appt sign up: 
    232
    Ennis Tangela Geometry Honors
    A day-afternoon
    (except Thur &
     early release)
     B day-morning 
    Fri-by appt sign up:
    232
    Fleming Bob Team Sports Monday 7:30 8:00 Gym
    Fleming Bob Tennis Tuesday 7:30 8:00 Gym
    Fleming Bob HOPE Wednesday 7:30 8:00 Gym
    Fleming Mary Biology H
    After school by appt 231
    Fleming Mary Enviro Science AP
    After school by appt 231
    Fuller Charles Algebra 2 Tuesday;Thursday 7:00-7:30 230
    Fuller Charles Geometry H Tuesday;Thursday 7:00-7:30 230
    Gandell Allen Physics H Mon;Wed;Friday 7:30 141
    Gandell Allen Physics AP Mon;Wed;Friday 7:30 141
    Griner Noella French 2 Pre-IB M, T, Th, F 2:55-3:30 501
    Griner Noella French 5 IB SL M, T, Th, F 2:55-3:30 501
    Griner Noella Spanish 2 M, T, Th, F 2:55-3:30 501
    Hart Christine TV Production Thursday 3:00-4:00 106
    Heggood Sheila AP Lit and Comp M-F By appt 207
    Heggood Sheila Debate M-F By appt 207
    Heggood Sheila Great Books M-F By appt 207
    Heggood Brian Euro History AP M-F 7:30-8:00 113
    Heggood Brian Microecon AP M-F 7:30-8:00 113
    Herbig Aaron Chemistry Pre-IB M-F 7:00 -8:00  145
    Herbig Aaron Chemistry IB M-F 7:00 -8:00  145
    Herren Adriana Spanish 2 PreIB M-F 7:30-8:00 503
    Herren Adriana Spanish 3 M-F 7:30-8:00 503
    Herren Adriana Spanish 5 IB/AP M-F 7:30-8:00 503
    Holcombe David Comp law studies Tuesday;Thursday 7:30-8:00  107
    Holcombe David Euro History AP Tuesday;Thursday 7:30-8:00  107
    Holcombe David Cont. History IB Tuesday;Thursday 7:30-8:00  107
    King Austin Physics 1 honors Tuesday;Thursday 7:30-8:00 237
    King-Goodwin Lisa HOPE M-F 3:00 - 3:30 Girl's PE office
    Koehler Lisa US History AP M-F 7:30-8:00, 3:00-4:00 115
    Koehler Lisa Macroecon AP M-F 7:30-8:00, 3:00-4:00 115
    Krieger Mary Psychology AP Monday 3:00-3:45 by appt 109
    LaBarbera Michael Chemistry H Tuesday;Thursday 2:55 - 4:00  143
    Lan Yan Chinese 1 Pre-IB Mon;Wed;Friday 3:00--4:00 507
    Lan Yan Chinese 2 Pre-IB Mon;Wed;Friday 3:00--4:00 507
    Lan Yan Chinese IB Mon;Wed;Friday 3:00--4:00 507
    Lee Janice  Latin 1 Pre-IB  Tuesday;Thursday 7:30-8:00 Tuesday 3:00-4:00  T & Th 504
    Lee Janice Latin 2 Pre-IB Tuesday;Thursday 7:30-8:00 Tuesday 3:00-4:00  T & Th 504
    Lee Janice Latin IB/AP Tuesday;Thursday 7:30-8:00 Tuesday 3:00-4:00  T & Th 504
    Lienau Samantha English 1 H Tues-Friday 7:20 - 8:05 T-F Tues. 2:55- 4:30 220
    Lienau Samantha Journalism Tues-Friday 7:20 - 8:05 T-F Tues. 2:55- 4:30 220
    MacDowell Chris World History AP Monday;Tuesday Mon 2:55 - 3:30, Tuesday 7:30-8:00 804
    Maddox Lisa Psychology AP Tuesday;Thursday 3:00-4:00 802
    Maddox Lisa Psychology IB Tuesday;Thursday 3:00-4:00 802
    Moore Joshua Geometry Monday; Wed (non early release) 3:00-4:30 236
    Murrey-Settle Nancy Human Geo AP Monday;Wed 3:00-4:00 Portable 806
    Murrey-Settle Nancy World Religions Monday;Wed 3:00-4:00 Portable 806
    Narisetty Rajasekhar Physics 1 H Thursday 3.00-4.30 139
    Narisetty Rajasekhar Physics 1& 2 Tuesday 3.00-4.30 139
    Narisetty Rajasekhar Physics IB/AP Tuesday 3.00-4.30 139
    Normeus Weedner French AP/IB HL M-F Before/After school by appt 502
    Normeus Weedner French 1 Pre-IB M-F Before/After school by appt 502
    Normeus Weedner French 2 Pre-IB M-F Before/After school by appt 502
    Perry Charles Algebra 2 H Tuesday;Thursday 3:00-5:45 Sunshine Hallway (knock Rm 223)
    Perry Charles Precalculus H Tuesday;Thursday 3:00-5:45 Sunshine Hallway (knock Rm 223)
    Peterson Clay Algebra 2 H Monday After school & by appt 228
    Peterson Clay Pre-Calculus H Monday After school & by appt 228
    Renfroe Elizabeth English Lang AP/IB M-F after school, by appt 210
    Renfroe Elizabeth TOK IB M-F after school, by appt 210
    Renfroe Elizabeth Great Books M-F after school, by appt 210
    Rich Tom Pre-calculus H Tues;Thur;Friday Tues/Thurs 3:00- 4:00; Fri 7:00- 8:00 236
    Rich Tom Statistics AP Tues;Thur;Friday Tues/Thurs 3:00- 4:00; Fri 7:00- 8:00 236
    Rich Tom Calculus AB Tues;Thur;Friday Tues/Thurs 3:00- 4:00; Fri 7:00- 8:00 236
    Riendeau Kylah English 2 H Monday;Thursday 3:05-4:00 212
    Riendeau Kylah Great Books Monday;Thursday 3:05-4:00 212
    Rodriguez Amanda World History AP Monday 3:00-3:30 103
    Rodriguez Amanda Human Geo AP Monday 3:00-3:30 103
    Rodriguez-Reyes David Chemistry Pre-IB M-F 7:00-8:00 149
    Rodriguez-Reyes David Chemistry IB/AP M-F 7:00-8:00 149
    Romaine Teryn Biology 1 H M-F 7:10-8:00 233
    Romaine Teryn Biology IB M-F 7:10-8:00 233
    Santa Lucia Carrie Visual Art Thursday 3:00-4:00 601
    Sharpe Kevin US Gov AP Tuesday 3:00-4:00 111
    Sharpe Kevin TOK IB Tuesday 3:00-4:00 111
    Simmons Tamla Biology I H Monday;Wed after school 229
    Simmons Tamla Biology AP Monday;Wed after school 229
    Simmons Verna English 2 H Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Simmons Verna Lang and Comp. AP Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Sims Michael Statistics AP M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Sims Michael Math Studies IB M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Welch Shannon English I H M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Welch Shannon Great Books  M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Wells AmyLee English Honors I M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Wells AmyLee Great Books M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Westfall Josh PSFR Tuesday 7:30-8:05 gym
    Westfall Josh HOPE Thursday 7:30-8:05 gym
    Wilson Brianna English 1 Honors M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 (by appt) 218
    Wilson Brianna Great Books M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 218
    Wood Tony Pre-IB Art 1 Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Wood Tony Digital Art H Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Yadon Ben English 1 Honors M-F 7:00-8:00 215
    Yadon Ben Literature AP M-F 7:00-8:00 215
























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































    Romaine Teryn Biology IB M-F 7:10-8:00 233
    Santa Lucia Carrie Visual Art Thursday 3:00-4:00 601
    Sharpe Kevin US Gov AP Tuesday 3:00-4:00 111
    Sharpe Kevin TOK IB Tuesday 3:00-4:00 111
    Simmons Tamla Biology I H Monday;Wed after school 229
    Simmons Tamla Biology AP Monday;Wed after school 229
    Simmons Verna English 2 H Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Simmons Verna Lang and Comp. AP Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Sims Michael Statistics AP M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Sims Michael Math Studies IB M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Welch Shannon English I H M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Welch Shannon Great Books  M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Wells AmyLee English Honors I M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Wells AmyLee Great Books M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Westfall Josh PSFR Tuesday 7:30-8:05 gym
    Westfall Josh HOPE Thursday 7:30-8:05 gym
    Wilson Brianna English 1 Honors M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 (by appt) 218
    Wilson Brianna Great Books M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 218
    Wood Tony Pre-IB Art 1 Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Wood Tony Digital Art H Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Yadon Ben English 1 Honors M-F 7:00-8:00 215
    Yadon Ben Literature AP M-F 7:00-8:00 215


























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































    Sims Michael Statistics AP M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Sims Michael Math Studies IB M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Welch Shannon English I H M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Welch Shannon Great Books  M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Wells AmyLee English Honors I M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Wells AmyLee Great Books M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Westfall Josh PSFR Tuesday 7:30-8:05 gym
    Westfall Josh HOPE Thursday 7:30-8:05 gym
    Wilson Brianna English 1 Honors M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 (by appt) 218
    Wilson Brianna Great Books M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 218
    Wood Tony Pre-IB Art 1 Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Wood Tony Digital Art H Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Yadon Ben English 1 Honors M-F 7:00-8:00 215
    Yadon Ben Literature AP M-F 7:00-8:00 215
































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































    Simmons Tamla Biology I H Monday;Wed after school 229
    Simmons Tamla Biology AP Monday;Wed after school 229
    Simmons Verna English 2 H Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Simmons Verna Lang and Comp. AP Monday;Thursday Monday 3:00-3:45; Thursday 7:40-8:00 Room 206
    Sims Michael Statistics AP M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Sims Michael Math Studies IB M-F 7:30-8:00am and 2:55-3:20pm 146
    Welch Shannon English I H M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Welch Shannon Great Books  M-Th 7:15 am-8:00, 3:00 by appt 223
    Wells AmyLee English Honors I M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Wells AmyLee Great Books M-F 3:00-by appt. Sunshine Hall
    Westfall Josh PSFR Tuesday 7:30-8:05 gym
    Westfall Josh HOPE Thursday 7:30-8:05 gym
    Wilson Brianna English 1 Honors M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 (by appt) 218
    Wilson Brianna Great Books M-Th 7:30-8:00, 2:55-4:00 218
    Wood Tony Pre-IB Art 1 Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Wood Tony Digital Art H Tuesday;Thursday 7:30-8:00, 3:00-4:00 609
    Yadon Ben English 1 Honors M-F 7:00-8:00 215
    Yadon Ben Literature AP M-F 7:00-8:00 215